Kolika osob se bude superdávka týkat?

Marek Dobrovolný

02-09-2024

Ministerstvo odhaduje, že tato změna zasáhne téměř milion lidí. Přechod od stávajícího systému sociálních dávek na novou superdávku bude probíhat postupně a bude trvat několik měsíců, jak uvádí úřad.

Nová legislativa pro změny v dávkách

Nový zákon, který má upravit novou superdávku, je nyní v připomínkovém řízení, jak oznámilo ministerstvo. Očekává se, že změny vstoupí v platnost od roku 2025. Reforma se nedotkne jiných dávek, jako je rodičovský příspěvek, porodné nebo pohřebné, které nadále zůstanou součástí systému státní sociální podpory. V rámci pomoci v hmotné nouzi zůstane jediná dávka – mimořádná okamžitá pomoc.

Podpora od odborníků

Reformu podporuje například Alena Zieglerová, expertka na sociální dávky z Institutu pro sociální inkluzi. „Mít dvě různé dávky na bydlení byl dlouhodobý nesmysl. Mnohé předchozí vlády slibovaly jejich sloučení, ale nakonec se politici nedokázali dostatečně seznámit s jejich rozdíly. Případně se jim zdálo vhodné mít oddělené dávky na bydlení pro chudé a střední třídu, což jen zhoršovalo situaci těch nejchudších,“ vysvětluje.

Co je to superdávka? Místo dosavadního přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení vznikne nová jednotná dávka pro rodiny, která bude mít tři možné části a pracovní bonus.

Dává smysl také spojení příspěvku na živobytí s přídavkem na dítě. „Dítě z rodiny v hmotné nouzi je v současnosti podporováno tak, že rodina musí nejprve požádat o přídavek na dítě, přičemž příspěvek na živobytí tuto dávku pouze doplňuje. Jde o obdobný princip, jako u příspěvku na bydlení doplněného doplatkem na bydlení,“ říká Zieglerová.

Příprava na velkou změnu

Podle Zieglerové je skvělé, že této rozsáhlé změně předcházejí menší úpravy stávajících zákonů, které umožňují úřadu práce připravit se na sledování příjmů, majetku a sociálních poměrů žadatelů a příjemců i v rámci nové dávky.

Co je to Majetkový test pro posouzení nároku na superdávku? Majetkový test bude posuzovat, zda domácnost nevlastní více než dvě nemovitosti, zda nemá více než jedno auto na dospělého člena nebo více než dvě auta na domácnost, a zda nemá na účtech příliš velké úspory.

„Příjmy zaměstnanců už nyní dokládají zaměstnavatelé elektronicky, pokud žadatelé uvedou jejich IČO v žádosti. Majetkové poměry, zejména úspory na účtech, bude úřad práce moci ověřovat u bank. Nemovitosti sleduje úřad prostřednictvím katastru nemovitostí a vozidla pak v registru vozidel. Nezaopatřenost dětí starších 15 let zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení,“ připomíná Zieglerová. „Lidé se majetkových testů nemusí obávat, pokud do žádosti uvedou pravdivé údaje. Jde pouze o to, aby bylo možné ověřit jejich tvrzení,“ dodává. 

Další odkazy

© Superdávka