Jaké změny má nový systém supedávky přinést?

Marek Dobrovolný

02-09-2024

Cílem je zabránit zneužívání dávek. Osoby s majetkem a zatajenými příjmy nebudou moci dávky čerpat. Systém bude lépe cílit na ty, kteří skutečně potřebují podporu, a upřednostní ty, kteří pracují a snaží se svou situaci zlepšit. Proces vyřízení dávek bude zjednodušený (jedna žádost na celou rodinu, jedno správní řízení, stát si sám zajistí mnoho potřebných informací a sám také sestaví superdávku z jejích čtyř možných částí). Klienti budou mít přístup i k podpoře, o které dříve nevěděli, nebo netušili, že na ni mají nárok.

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje zásadní reformu sociálních dávek s cílem zefektivnit státní pomoc a snížit administrativní zátěž. Podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se jedná o největší změnu v oblasti sociálních dávek za poslední tři dekády.

V aktuálním návrhu, který ministerstvo předložilo k připomínkování, se plánuje sloučení čtyř stávajících dávek: přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Nová dávka zatím nemá oficiální název, ale v pracovních verzích se označuje jako dávka státní sociální pomoci (DSSP) nebo superdávka.

Ministerstvo poukazuje na to, že současný systém zahrnuje několik samostatných, ale přitom podobně zaměřených dávek, které jsou součástí státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi a často se navzájem započítávají, což může být nespravedlivé. I malý nárůst příjmu může vést k odebrání podpory, zatímco jiní, včetně majetnějších lidí, na některé dávky dosáhnou.

Zjednodušení administrativy

„V současnosti musí klienti předkládat mnoho formulářů – pro každou dávku zvlášť, což znamená čtyři žádosti a čtyři správní řízení. Příjmy se posuzují třemi různými způsoby a zohledňují se různé skutečnosti za různá období. Nový systém bude pro žadatele i úřad práce mnohem jednodušší,“ říká Jurečka.

Podpora aktivního přístupu

Ministr dále upozorňuje, že stávající systém postrádá motivaci k aktivnímu řešení vlastní situace. „Chceme, aby lidé nebyli pasivní a jen čekali na dávky. Naopak chceme podporovat aktivitu a snahu o zaměstnání a finanční soběstačnost,“ vysvětluje Jurečka.

Co je to superdávka? Místo dosavadního přídavku na dítě, příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení vznikne nová jednotná dávka pro rodiny, která bude mít tři možné části a pracovní bonus.

Nová dávka bude pokrývat náklady na bydlení do určitého limitu, výdaje spojené s výchovou dětí a poskytne podporu nízkopříjmovým osobám, čímž zacílí na podobné skupiny žadatelů jako současné čtyři dávky. Systém ale už nepodpoří ty, kteří dávky zneužívají.

Zacílení na skutečně potřebné

Podle ministra Jurečky budou nová pravidla lépe cílit na lidi, kteří opravdu potřebují pomoc od státu a zároveň se snaží aktivně řešit svou situaci. Dávku získají ti, kteří pracují nebo jsou vedeni na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, včetně lidí, kteří nemohou pracovat z důvodu věku, péče o malé děti nebo zdravotního postižení. Pro ty, kteří jsou nezaměstnaní déle než půl roku, ministerstvo plánuje nabídnout řešení, jak práci najít a tím nárok na dávku získat.

Zavedení majetkového testu

Nový systém zavede majetkový test, který bude hodnotit počet nemovitostí, motorových vozidel a výši úspor žadatelů. Lidé s majetkem nebo vyššími příjmy nebudou mít na dávku nárok, protože nesplní podmínky majetkového testu.

Podrobnosti majetkového testu

Cílem majetkových testů je vyloučit nárok pro domácnosti, které mají nízké příjmy, ale zároveň vlastní hodnotný majetek nebo mají vysoké úspory, které mohou použít na pokrytí svých potřeb. Podle ministerstva je tato úprava logická v rámci systému založeného na principech solidarity a spravedlnosti.

Co je to Majetkový test pro posouzení nároku na superdávku? Majetkový test bude posuzovat, zda domácnost nevlastní více než dvě nemovitosti, zda nemá více než jedno auto na dospělého člena nebo více než dvě auta na domácnost, a zda nemá na účtech příliš velké úspory.

Test bude zkoumat, zda žadatelé vlastní maximálně jednu nemovitost určenou k trvalému bydlení a případně další nemovitost pro přiměřené bydlení nebo rekreaci. Dále se budou zkoumat motorová vozidla, přičemž na osobu je povoleno jedno dvoustopé vozidlo, maximálně však dvě na domácnost.

Finanční prostředky dostupné v hotovosti nebo na bankovních účtech se také budou považovat za majetek. Maximální výše těchto prostředků bude záviset na počtu členů domácnosti: 200 000 Kč pro jednotlivce, s přírůstkem 50 000 Kč za každého dalšího člena domácnosti, přičemž strop je 400 000 Kč na domácnost. Do majetkového testu se však nezahrnou státem podporované finanční produkty jako stavební spoření, důchodové spoření nebo životní pojištění.

Další odkazy

© Superdávka